Η ατμόσφαιρα στο Footprint Center ήταν κολασμένη, από νωρίς. Η λάβα είχε μεταφερθεί στην αρένα, οι Σανς μπήκαν στο Game 5 με απίστευτη ορμή, έχτισαν προβάδισμα 16 πόντων στην πρώτη περίοδο, όμως οι Μπακς έκαναν εμφάνιση σεμιναριακού επιπέδου, άντεξαν στο φινάλε το σφυροκόπημα των αντιπάλων τους, πήραν τη νίκη (123-119) και με το μπρέικ πήραν και το προβάδισμα με 3-2 στους NBA Finals που τους δίνει το δικαίωμα να παλέψουν το βράδυ της Τρίτης (04:00 ξημερώματα Τετάρτης στην Ελλάδα) για την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο έκανε ακόμα μία μεγαλειώδη εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπαουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά), ο Κρις Μίντλετον ήταν φανταστικός (29 πόντοι, 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ίσως όμως ο κορυφαίος όλων να ήταν ο ονειρικός, ο διαστημικός, ο μανιασμένος Τζρου Χόλιντεϊ που μετά από τα 4/20 σουτ στο Game 4 έπαιξε με θυμό, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο σκληροτράχηλος γκαρντ έκλεισε τον αγώνα με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 13 ασίστ, είχε τρία κλεψίματα και όλα αυτά παίζοντας 42 λεπτά στα κόκκινα μπροστά, πίσω, μαρκάροντας τον Πολ, τον Μπούκερ, τους πάντες. Μάλιστα στο τέλος ήταν αυτός που έκανε το κρίσιμο κλέψιμο στον Μπούκερ στο σκορ στο 119-120 και έφυγε στον αιφνιδιασμό πασάροντας στον Γιάννη, ο οποίος με κάρφωμα και φάουλ κλείδωσε τη νίκη των Μπακς Οι Σανς έχασαν για τρίτη φορά σε ισάριθμους αγώνες, είδαν τον Ντέβιν Μπούκερ να σκοράρει 41 πόντους (15/29 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), έχασαν προβάδισμα 16 πόντων, έκαναν στο φινάλε την αντεπίθεσή τους και μείωσαν στον πόντο, εκεί όμως ένα κλέψιμο του Χόλιντεϊ που πάσαρε στον Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό τους έκοψε οριστικά τα πόδια. Το Φοίνιξ στηρίχθηκε υπερβολικά στον σούτινγκ γκαρντ του, ο Έιτον είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πολ είχε 21 πόντους και 11 ασίστ, στο τέλος της βραδιάς όμως νίκησε η πιο γεμάτη ομάδα καθώς τόσο ο Πόρτις, όσο και ο Κόνατον έδωσαν τεράστιας σημασίας λύσεις στους Μπακς.