Το όνειρο της Μαρίας Σάκκαρη για ένα μετάλλιο στο μονό γυναικών του τένις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έσβησε. Η Ελίνα Σβιτολίνα επικράτησε 2-1 σετ (5-7, 3-6, 6-4) της Ελληνίδας πρωταθλήτριας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του τουρνουά. Η Σάκκαρη έκανε ιδανική εκκίνηση παίρνοντας το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια, η εξαιρετική Ουκρανή, νο. 6 στον κόσμο, αντέδρασε, πήρε δύο σετ και το εισιτήριο της πρόκρισης. Πλέον η Σάκκαρη στρέφει την προσοχή της στο μεικτό όπου θα αγωνιστεί μαζί με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Η Σάκκαρη αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του ματς από την Σβιτολίνα, η οποία έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 0-2 γκέιμ. Η Ουκρανή διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 2-4 καθώς στη συνέχεια η Σάκκαρη απάντησε με μπρέικ για το 3-4, κι αφού ισοφάρισε 4-4, με νέο μπρέικ για το 5-4. Στο δέκατο γκέιμ σέρβιρε για το σετ αλλά η Σβιτολίνα κρατήθηκε όρθια κάνοντας εκείνη μπρέικ στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία όμως απάντησε με νέο μπρέικ για το 6-5. Στο δωδέκατο γκέιμ έγινε μεγάλη μάχη αλλά στο φινάλε η Σάκκαρη κυριάρχησε παίρνοντας με 7-5 το σετ που διήρκησε μια ώρα. Στο δεύτερο σετ η Σβιτολίνα έβγαλε αντίδραση και χάρη σε ένα μπρέικ που έκανε για το 3-1 κι αφού διατήρησε το σερβίς της, πήρε το σετ με 6-3 σε 42 λεπτά, στέλνοντας το ματς στο καθοριστικό τρίτο σετ. Εκεί η Ουκρανή έσπασε το σερβίς της Σάκκαρη στο τρίτο γκέιμ για το 2-1, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απάντησε στο έκτο γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 3-3. Και πάλι όμως η Σβιτολίνα βρήκε μπρέικ παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (4-3). Η Μαρία προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, έφτασε σε μπρέικ πόιντ αλλά η αντίπαλό της διατήρησε το σερβίς της (5-4). Η Σάκκαρη έφτασε στο 5-4 αλλά έπρεπε να κάνει μπρέικ στη Σβιτολίνα, η οποία όμως δεν έχασε την ευκαιρία και επικράτησε στο τρίτο σετ με 6-4.