Η αυλαία του Euro 2020 άνοιξε την Παρασκευή με μία πολύχρωμη παράσταση πυροτεχνημάτων και χορογραφιών γεμάτες μπαλόνια, τα οποία αντιπροσώπευαν τις 24 ομάδες της διοργάνωσης, στο  «Olimpico» της Ρώμης.

Μόνο 16.000 θεατές (περίπου το 25% της χωρητικότητας του σταδίου) έγιναν δεκτοί στον εναρκτήριο αγώνα μεταξύ της Ιταλίας και της Τουρκίας, καθώς οι Αρχές διατηρούν ένα σταθερό όριο στη φυσική παρουσία λόγω ανησυχιών για covid-19.

Σε μία προσπάθεια να αυξήσουν τον ενθουσιασμό, που έλειπε σε μεγάλο βαθμό στη Ρώμη μέχρι την τελετή έναρξης, οι Ιταλοί παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές και νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006, Φραντσέσκο Τότι και Αλεσάντρο Νέστα, καλωσόρισαν τους φιλάθλους.

Έντονη συγκίνηση προκάλεσε ο διάσημος Ιταλός τενόρος, Αντρέα Μποτσέλι, ο οποίος ερμήνευσε την περίφημη άρια «Nessun dorma» από την όπερα Τουραντό του Τζάκομο Πουτσίνι.

Μέσω ψηφιακής παράστασης διασκέδασαν τον κόσμο οι αστέρες των U2, Μπόνο και Ετζ, μαζί με τον dj Μάρτιν Γκάριξ, τη στιγμή που πυροτεχνήματα εκτοξεύτηκαν από την οροφή του σταδίου, αφήνοντας ένα ίχνος χρωματισμένου καπνού μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Αν και λίγοι σε αριθμό, οι φίλαθλοι χαιρέτησαν την επιστροφή τους στις κερκίδες μετά από ένα χρόνο, όταν οι περισσότεροι αγώνες διεξάγονταν σε άδεια στάδια για την αποφυγή της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

«Αγοράσαμε τα εισιτήρια πριν από περίπου δύο χρόνια, και τελικά είμαστε εδώ», δήλωσε ο 27χρονος Ματία Βαλεντίνι, κρατώντας μία ιταλική σημαία με τον ξάδερφό του, Εντουάρντο Βαλεντίνι, έξω από το γήπεδο.

Ο φίλαθλος της Ιταλίας, Βίτο, ταξίδεψε από την Πούλια, μία από τις 20 Περιφέρειες της Ιταλίας στα νότια της χώρας, μαζί με έξι φίλους του. Η πρεμιέρα του Euro μάλιστα αποτελεί μέρος του bachelor party του και όλοι φορούσαν φανέλα των Ατζούρι, η οποία έγραφε «Ο Βίτο παντρεύεται».

Ομάδες Τούρκων φίλαθλων αφίχθησαν επίσης στη Ρώμη. «Η κατάσταση στον κόσμο από την πανδημία του κορωνοϊού έχει αρχίσει να βελτιώνεται. Είμαστε πραγματικά χαρούμενοι και ανυπομονούμε για έναν αγώνα με φιλάθλους και όχι σε μία αναμέτρηση σε άδειες κερκίδες», δήλωσε ο υποστηρικτής της Τουρκίας, Χαρούν Καλκάτ.

Νίκη Ιταλίας επί της Τουρκίας

Με εμφατικό τρόπο μπήκε στο Euro 2020 η Ιταλία. Στο εναρκτήριο ματς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η «Σκουάντρα Ατζούρα» νίκησε με 3-0 την Τουρκία, η οποία άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούχων, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο. Με αυτογκόλ του Ντεμιράλ στο 53΄ έγινε το 1-0, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από τους Ιμόμπιλε (66΄) και Ινσίνιε (79΄).

Η Ιταλία ήταν ανώτερη κατά κράτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι σε μία υποτονική Τουρκία, που παρατάχθηκε με σκοπό να πάρει την ισοπαλία. Τα κατάφερε για 45 λεπτά  στο πρώτο μέρος, παρά την πίεση που δέχτηκε η άμυνά της, ωστόσο, στην επανάληψη δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό της Ιταλίας.

Η ομάδα του Μαντσίνι είχε μία καλή φάση πριν το 25΄ με την κεφαλιά του Κιελίνι που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Τσεκίρ σε κόρνερ, λίγο αργότερα το σουτ του Ιμόμπιλε μπλόκαρε και πάλι ο «κίπερ» των φιλοξενούμενων, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναντι σε χέρι του Τσαλίκ με τον Μακέλι να συμβουλεύεται το VAR και να μην δίνει παράβαση.

Η κυριαρχία της «Σκουάντρα Ατζούρα» απέδωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Από την ωραία επίθεση που έβγαλε η ομάδα του Μαντσίνι στο 53΄, ο Μπεράντι μπήκε από δεξιά κι έβγαλε τη σέντρα στη μικρή περιοχή, όπου ο Ντεμιράλ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της Τουρκίας και με το αυτογκόλ έγινε το 1-0.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι μετά το γκολ αυτό οι Τούρκοι θα έβγαιναν στην επίθεση για να φτάσουν στην ισοφάριση και οι Ιταλοί θα «έκοβαν» κάπως το ρυθμό τους και θα έπαιζαν με αντεπιθέσεις, συνέβη το αντίθετο.

Το συγκρότημα του Μαντσίνι συνέχισε να πιέζει για να «κλειδώσει» την πρώτη του νίκη και δικαιώθηκε για την επιμονή του στο 66΄ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να «εκτελεί» από κοντά τον Τσεκίρ, ο οποίος δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε κάνει δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Σπινατσόλα.
Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 79΄ ο Ινσίνιε με εξαιρετικό τελείωμα.

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Κίτρινες: Σογιουντσού, Ντερβίσογλου

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τουρκία: (Γκιουνές): Τσεκίρ, Τσαλίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού (65΄ Καχβετσί), Καραμάν (76΄ Ντερβίσογλου), Τουφάν (64΄ Αϊχάν), Γιαζίτσι (46΄ Ουντέρ), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ

Ιταλία (Ρ.Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Σπινατσόλα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Φλορέντσι (46΄ Ντι Λορέντσο), Μπαρέλα, Τζορτζίνιο, Λοκατέλι (73΄ Κριστάντε), Μπεράρντι (85΄ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (81΄ Μπελότι), Ινσίνιε (81΄ Κιέζα)